Jak vybrat konferenční stolek?

Konferenční stolek je centrálním bodem vašeho obývacího pokoje, jakási povinná výbava plnící roli estetičnosti a elegance, ať už je obývací pokoj samostatný, spojený s jídelním koutem či celou kuchyní. V takovém případě můžete konferenční stolek sladit také s jídelním stolem, sounáležitost s obývací stěnou a sedací soupravou je samozřejmě nezbytná.

Konferenční stolek by měl ladit alespoň jedním prvkem se zbytkem nábytku v místnosti

Samostatný stolek, nebo celou sadu?

Při výběru konferenčního stolku je důležité si hned na začátku uvědomit, zda si chcete do svého obývacího pokoje pořídit jen jeden samostatný stolek, nebo celou sadu menších stolečků. Sada konferenčních stolků obsahuje většinou 2–3 stolečky různých velikostí, ale dohromady tvoří dokonalý celek. Některé takové sady stolků navíc šetří místo, protože jde stolky zasunout pod sebe.

Každý člen domácnosti může mít svůj vlastní stoleček

Na co se zaměřit

Materiál

Zdaleka nejoblíbenější jsou konferenční stolky s dřevěnou deskou, a to nejlépe z masivu. Tento druh materiálu vám poslouží dlouhá léta, avšak vyžaduje pečlivou údržbu. V závěsu za dřevem jsou stolky se skleněnou deskou, dřevotřískovou nebo MDF deskou. Povrch desky může být buď lakovaný, nebo matný. Důležitý je také materiál nožiček. Nejčastěji jsou nožičky vyrobené ze stejného materiálu jako deska, designové stolky ale většinou disponují kovovými nožičkami. Velmi praktické jsou stolečky na kolečkách, které lze přemisťovat po bytě podle potřeby.

Stolek na kolečkách vám bude vždy k ruce

Tvar a barva

Mezi nejobvyklejší patří kulaté stolky, stále více se však prosazují obdélníkové, čtvercové a oválné stolečky. Zkrátka fantazii se meze nekladou a záleží jen na vás, zda se budete držet klasicky, nebo půjdete modernějším směrem. Barevně by měl stoleček ladit alespoň s jedním dalším kusem nábytku v místnosti, v obývacím pokoji nejlépe se sedačkou, křeslem nebo s podlahou.

Konferenční stolek může mít jakýkoliv tvar, důležitá je jeho funkčnost

Rozměry

Nejdůležitějším rozměrem je výška stolku, která by měla být zhruba stejná jako výška sedací části pohovky. Obvyklá výška konferenčních stolků bývá kolem 50 centimetrů. Pokud si nejste jisti, jak vysoký stolek potřebujete, porozhlédněte se po zvedacích stolech, u kterých si můžete výšku přizpůsobit podle vašich aktuálních potřeb. Celková velikost stolku by měla být úměrná velikosti místnosti, ve které bude stát, aby nebyl nepřiměřeně velký, nebo malý, zkrátka musí být tak akorát, aby nepřekážel.

Konferenční stolek může být i zajímavým designovým kouskem

Úložný prostor

Pokud si na stolek odkládáte jen hrníček s čajem a ovladač od televize, není potřeba, aby disponoval úložným prostorem. Pokud si ale rádi na pohovce přečtěte časopis, knížku nebo vyluštíte křížovku, nějaký ten úložný prostor se hodí. Konferenční stolky mohou disponovat zásuvkami, odkládacími poličkami či jinou formou úložného prostoru, do kterého lze schovat vše, co nemá být zrovna na očích.

Malý konferenční stolek lze vytvořit i ze stoličky

K čemu správný konferenční stolek slouží?

Měl by být využitelný pro každou příležitost – nabízí plochu pro rychlé pohoštění při rodinných oslavách, večerních posezeních či odpolední siestě. Poskytuje úložný prostor pro časopisy, fotoalba nebo dálková ovládání, ale hodí se i pro obyčejné podložení bolavých nohou po celodenním běhání. Konferenční stolek by měl sloužit i jako odkládací, dbejte ale na čistotu a šálky pokládejte na podtácky či prostírání a nedovolte, aby byl stolek neustále zavalený nejrůznějšími předměty. Pamatujte na to, že konferenční stolek by měl být především designovým doplňkem a tak trochu na ozdobu.

Skleněný konferenční stolek se stane dominantou vašeho obývacího pokoje

Jak o stolek správně pečovat

  • Nejvíce péče vyžadují dřevěné konferenční stolky, které jsou náchylné na vlhkost, ta může materiál dokonce zdeformovat. Pokud je vlhkost trvale vysoká může dřevo začít plesnivět, zejména pokud není povrchově ošetřené. Hrozbou je i příliš silné sluneční světlo. K odstranění nečistot ze stolku používejte suchý nebo lehce navlhčený bavlněný hadřík a prostředek na čištění dřeva. Nečistoty a skvrny je potřeba odstranit co nejdříve, aby nezaschly.
  • Skleněné stolky nevyžadují takovou péči jako dřevěné, jsou ale náchylné k poškrábání nebo k prasknutí. Na skleněné stolky nikdy nepokládejte hrnky s horkým nápojem nebo velmi těžké předměty. Snadno jej vyčistíte prostředkem na sklo a hadříkem.